? Dobrý den, vaše realitní kancelář nabízí při prodeji nemovitosti možnost úschovy peněžních prostředků. Mohli byste mi, prosím, sdělit podrobnosti, jakým je tato služba realizována? Jak je zajištěno nakládání s prostředky (zvláštní účet)? Jste pojištěni proti úpadku atd.?

Toto je služba navíc, u provize nad 50.000,- Kč jej však poskytujeme zdarma ( zde se jedná o advokátní úschovu či notářskou úschovu ). Využívá ji více než 50% klientů. Pokud však kupující čerpá hypotéku je již jištěn také svou bankou. Jinak naše firma je standardně pojištěna.

? Dobrý den,kdy se nechává zpracovávat odhad nemovitosti při prodeji?Až v případě že se obě strany dohodnou na prodeji?Vím že odhad platí jen určitou dobu. Jak je to v případě že prodej se uskuteční přes RK kdo zajišťuje odhad prodávající nebo RK?

Tržní odhad se zpracovává pro potřeby úvěry kupujícího. Znalecký posudek nechává zpracovat prodávající pro potřeby přiznání k dani z převodu nemovitostí. Nesmí být starší jednoho roku a musí odpovídat platné vyhlášce pro oceňování nemovitostí, kterou se řídí soudní znalci. U provize nad 50.000,- Kč platí, že znalecký posudek zajistíme na naše náklady my.

? Dobrý den. Mám dotaz ohledně ochrany osobních údajů. Zúčastnil jsem se prohlídky nemovitosti. Realitní makléř mi následně dal podepsat jakýsi protokol o prohlídce. Zajímalo by mě, na jakém právním podkladě může realitní kancelář uchovávat mé osobní údaje, pokud ano jak dlouho a zda mám možnost nesouhlasit a požadovat zničení protokolu.

Protokol se podepisuje také proto aby bylo zřejmé kdo se na nemovitost přišel podívat. S osobními údaji nakládáme v souladu s ustanovením zákona č. 101/2000 Sb., o nakládání s osobními údaji a jejich ochraně. Prodávající má možnost seznámit se s seznamem zájemců o nemovitost.

? Dobrý den chtěli bychom prodat rodinný dům přes vaši RK a chtěl jsem se zeptat kolik činí provize vám. Za dům bych požadoval např.2 950 000Kč, pokud tomu dobře rozumím tak vy si ještě k této částce připočítáte provizi. Kolik je tato provize?? A kolik odvedu na daních? ( kolik mi ve výsledku zůstane? ) 2. pokud si v průběhu inzerování u vás najdu svého kupce. A budu chtít od vás vyřídit jen převod,smlouvy katastr atd. – kolik mě tyto veškeré služby spojené s prodejem budou u vás stát?

  • ad. 1. provizi si přidáváme k dohodnuté ceně pro Vás. Nemáme žádnou pevnou sazbu, záleží vždy na individuálním přístupu makléře.
  • ad. 2. tyto služby se pohybují v cenové relaci 4 – 8 tis. Kč, dle náročnosti právních úkonů, odhad je za částku ve výši 1.500 – 3.000,- Kč.
  • ad.3 daň z převodu je 3 %

? V čem je výhodné uzavírání exklusivních smluv prodeje nemovitostí? V případě exklusivní smlouvy si realitní kancelář jen zvýší provizi a nemá konkurenta v prodeji. Podstrčení exklusivní smlouvy na více než dva měsíce mě přijde jako podvod.

Naopak, pokud např. my neprodáváme nemovitost exkluzivně, tak vzhledem k tisícům dalších exkluzivních nabídek, které máme, nemůžeme této nemovitosti věnovat dostatečnou péči a finance. Průměrná doba prodeje nemovitosti v naší společnosti je 30 dní. Pokud máme nemovitost v nabídce déle, je třeba s ní pracovat – zejména upravit cenu, změnit text a způsob inzerce atd. A je logické, že exkluzivní nemovitosti budou řešeny vždy prioritně před těmi ostatními – tzv. okrajovými.
U ne exkluzivních zakázek se naopak stává, že inzerovaná nemovitost se objevuje opakovaně v inzerci, to pak pro případné zájemce znamená, že tuto nemovitost mohou koupit od kohokoliv. Vyberou si ji tedy tam kde je nejlevnější. V řadě případů vám pak neiluzivní kancelář zavolá že ji tedy prodala, jen vy ji musíte trochu slevit.Nakonec ji tedy touto metodou (neexklusivní) prodáte levněji a tedy hůře.

? Chtěla bych se zeptat máme s manželem v plánu koupit byt 100% hypotékou protože nemáme nic našetřeno v bance nám poradili abychom hledali raději přes RK ale teď mi vrtá hlavou jestli se ty poplatky co se týče hypotéky odhady, atd. dá shrnou do úvěru a pak to zaplatit najednou.

Standardním krokem při koupi nemovitosti je schůzka s hypotéčním specialistou z Hypotečního centra *- Hypoteční banky,a.s. s nímž projdete úvěrové varianty a možnosti financování. Pokud vyřizujete hypotéku přes nás zajistíme vám určité výhody. Poté následuje podpis rezervační smlouvy a složení rezervační zálohy realitní kanceláři. Následně výdaje na poplatky bance za odhad a za poskytnutí úvěru. V případě že nejsou připravené finanční prostředky na uvedené poplatky je možné domluvit se, po ověření bonity hypotéčním specialistou na individuální přístupu s realitním makléřem.

? Dobrý den, jaké se platí daně u prodej nemovitostí ?

Platí se daň z převodu – 3 % z kupní ceny nebo z ceny znaleckého posudku ( ta která je vyšší ). Dále se platí daň ze zisku. To je rozdíl mezi nákupem a prodejem v případě, že je doba prodeje nad 5 let ( 2 roky v případě trvalého bydliště ) tak se tato částka neplatí. §4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p.p., říká, že nemovitost je osvobozena od daně z příjmu, pokud doba mezi nabytím a prodejem přesáhla 5 let.
Aktuálně