8. 1. 2021

Majitelům panelových bytů jsou dobře známy žaluzie s hliníkovou lamelou. Ty jsou v moderních interiérech stále častěji nahrazovány bezporuchovým roletovým systémem či japonskou stěnou. Současným bytovým trendem je efekt poklidného souladu. Docílit jej bez použití textilu není snadné. A proto nadále zůstává v oblibě klasická kombinace jemné záclony se závěsy v přírodních odstínech. Kvalitní interiérová látka trvale funguje jako estetický doplněk vybavení a své místo v interiéru nikdy neztratila. Zejména v ložnicích, kde je pro hluboký spánek žádané ticho a tma, jsou vhodným řešením i tzv. zatemňovací závěsy. V moderních bytech jsou dokonce někdy s ostatními stínícími prvky kombinovány. Pro zavěšení závěsů či záclon jsou populární minimalistické hliníkové kolejnice. Díky prostorové nenáročnosti a hlavně pro jejich vysokou nosnost, jsou vhodné i pro zavěšení těžších zatemňovacích závěsů.

Jak však závěsy a záclony nainstalovat, aby splnily svůj účel na maximum?

1. Dostatečná délka kolejnice

Občas se stane, že si lidé pořídí kvalitní zatemňovací materiál, ale světlo z ulice stále proniká do ložnice po bocích závěsů. Tomu lze ale snadno zabránit správnou délkou kolejnice, která přesahuje okno na každé straně ideálně alespoň o 70 cm. Nejpraktičtějším řešením je nainstalovat kolejnice po celé šířce místnosti. Lze také objednat k jednotlivým oknům na míru kolejnice s ohybem, čímž dojde k zamezeni bočního průsvitu mezi látkou a stěnou.

2. Na míru ušitý závěs

Aby byly závěsy funkční a zároveň hezky vypadaly, musí být v dobře ušité. Vzhledem k běžným výškám místností, které v moderním interiéru obvykle nepřesahuji 270 cm, je nejčastějším řešením instalace záclonových kolejniček ke stropu. Pak již záleží na vkusu uživatele. Připadá v úvahu volba ušití formou tzv. skryté kolejnice, kdy se látky téměř dotýkají stropu a kolejnice není vidět nebo se závěsy svým horním okrajem dotýkají spodní úrovně kolejničky a vlní se pod ní. Na spodním okraji působí nejlépe mezera 1 cm nad podlahou. Vhodným doplňkem jsou rohová olůvka, všitá na levé i pravé do závěsu.

3. Správně zvolená kolejnice a řasící páska

Ať už bude kolejnice na záclony a závěsy montovaná dodatečně na povrch dokončeného stropu nebo je uvažovaná jako zapuštěná do sádrokartonového podhledu, je potřeba pečlivě odměřit umístění řasící pásky. Látka splývající od stropu až k zemi vytváří v interiéru sjednocené pozadí a opticky příznivě zvětšuje výšku pokoje.

Jsou záclony už přežitkem?

Moderní záclony dokážou kouzelně zjemnit pohled na příliš lesklou skleněnou tabuli a přitom zachovat dostatek světla. Novinkou na trhu jsou záclony z materiálu EASY CARE, které se snadno udržují, není potřeba je žehlit a mají velmi přirozený vzhled. Částečně přispívají k udržení tepelné stability v interiéru a mírně snižují intenzitu hluku u tvrdých povrchů jako parkety a laminátové podlahy.

Archív aktualit
Aktuálně